تصویر ایران روسیه ایرانی فوتبال مسابقه

تصویر: ایران روسیه ایرانی فوتبال مسابقه جام جهانی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار پزشکی کم کردن خطر مبتلا شدن به سرطان پستان در زنان میان‌سال با زیاد کردن شاخص توده بدنی

مطالعات تازه پژوهشگران نشان می‌دهد که زیاد کردن شاخص توده بدنی (BMI) زنان بعد از یائسگی، احتمال خطر مبتلا شدن به سرطان پستان را در آن‌ها کم کردن می‌دهد. این عنو

کم کردن خطر مبتلا شدن به سرطان پستان در زنان میان‌سال با زیاد کردن شاخص توده بدنی

کم کردن خطر مبتلا شدن به سرطان پستان در زنان میان سال با زیاد کردن شاخص توده بدنی

عبارات مهم : هورمون

مطالعات تازه پژوهشگران نشان می دهد که زیاد کردن شاخص توده بدنی (BMI) زنان بعد از یائسگی، احتمال خطر مبتلا شدن به سرطان پستان را در آن ها کم کردن می دهد. این عنوان با باور عمومی که چاقی در هر سنی مضر محسوب می شود، متضاد است.

به گزارش سیناپرس؛پیش ازاین تصور می شد که چاقی در میان سالی باعث زیاد کردن احتمال خطر مبتلا شدن به سرطان پستان در زنان می شود درحالی که تحقیقات تازه نشان می دهند که این عنوان جهت زنان جوان صدق کرده و جهت زنان میان سال نتیجه آن تصویر خواهد بود.

پژوهشگران در تحقیقات تازه خود دریافتند که زنان پیش از یائسگی اگر حجم چربی بیشتری داشته و چاق تر باشند احتمال خطر مبتلا شدن به سرطان بخش تحتانی پستان در آن ها زیاد خواهد شد. در این مطالعات مشخص شد که با هر پنج واحد زیاد کردن شاخص توده بدنی (BMI) در افراد بین ۱۸ تا ۲۴ ساله، ۲۳ درصد احتمال خطر مبتلا شدن به سرطان بخش تحتانی پستان وجود دارد. در افراد بین ۲۵ تا ۲۴ ساله با هر پنج واحد زیاد کردن شاخص توده بدنی (BMI) ۱۵ درصد احتمال خطر مبتلا شدن به سرطان بخش تحتانی پستان دیده می شود. این میزان خطر جهت افراد بین ۳۵ تا ۴۴ ساله، به ۱۳ درصد و در افراد ۴۵ تا ۵۴ ساله به ۱۲ درصد می رسد.

کم کردن خطر مبتلا شدن به سرطان پستان در زنان میان‌سال با زیاد کردن شاخص توده بدنی

بازل بی. نیکولز (Hazel B. Nichols) استادیار دانشگاه کارولینای شمالی ایالات متحده آمریکا در این رابطه چنین اظهارنظر می کند: «ما در آمار تحقیقاتمان دریافتیم هر وقت که شاخص توده بدنی اوج رفته احتمال خطر مبتلا شدن به سرطان پستان کم کردن پیداکرده هست. ما هیچ آستانه یا سرحدی که یک شاخص توده بدنی بالاتر را با احتمال خطر سرطان بخش تحتانی پستان ارتباط دهد، پیدا نکرده ایم. درواقع این میل به ارتباط زیاد کردن شاخص توده بدنی با کم کردن خطر مبتلا شدن به سرطان بخش تحتانی پستان، از چندین فاکتور همچون هورمون های متفاوت از قبیل استروژن، هورمون جنسی اولیه زنان، عوامل رشد یا تراکم پستان نشاءت می گیرد.»

قابل توجه است که استروژن به کلید راه اندازی سرطان پستان شهرت دارد؛ ولی میزان کمی از استروژن که به وسیله بافت چربی ها قبل از یائسگی تولید می شود، ممکن است به تخمدان ها یاری کند که بتوانند استروژن کمتری تولید کنند و همچنین هورمون های دیگر یا عوامل رشد را تنظیم کنند. درحالی که بعضی پژوهش ها نشان می دهند که وجود بافت های چربی بعد از یائسگی در زنان می تواند میزان استروژن زیاد کردن داده درنتیجه احتمال خطر مبتلا شدن به سرطان پستان را در آن ها اوج ببرد.

مطالعات تازه پژوهشگران نشان می‌دهد که زیاد کردن شاخص توده بدنی (BMI) زنان بعد از یائسگی، احتمال خطر مبتلا شدن به سرطان پستان را در آن‌ها کم کردن می‌دهد. این عنو

این پژوهشگر در ادامه توضیحاتش گفت: «در زنان جوان، استروژن یکی از فاکتورها یا عوامل ایجادکننده سرطان بوده و همه عوامل آن محسوب نمی شود.»

محققان این پروژه تحقیقاتی ۱۹ پژوهش متفاوت را که به بررسی خطر مبتلا شدن به سرطان پستان در هفتصد و پنجاه و هشت هزار و پانصد و نود و دو زن زیر ۵۵ سال پرداخته بودند، موردمطالعه قراردادند. بااین حال نیکولز تأکید کرد: «در این مطالعات، ما تلاش نمی کنیم جهت جلوگیری از سرطان پستان توصیه کنیم که زنان وزن خود را زیاد کردن دهند. ما در یافته های خود کشف کردیم زنانی که بعد از یائسگی وزنشان زیاد است درخطر کمتری جهت مبتلا شدن به سرطان پستان قرار دارند ولی از سوی دیگر باید در نظر داشت که زیاد کردن بیش از حد وزن تاثیرات مخرب متعددی بر سلامت دارد که باید آن ها را در نظر گرفت.»

شرح کامل این تحقیقات و نتیجه های حاصل از آن در آخرین شماره مجله تومور شناسی جاما (JAMA Oncology) به چاپ رسیده و قابل دسترس است.

کم کردن خطر مبتلا شدن به سرطان پستان در زنان میان‌سال با زیاد کردن شاخص توده بدنی

واژه های کلیدی: هورمون | مبتلا شدن | هورمون ها | سرطان پستان | یائسگی در زنان | جلوگیری از سرطان | سرطان پستان در زنان | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz